„Ābelītes” Lieldienu prieki maziem un lieliem.

Sena tautas tradīcija mums vēsta, ka pavasarī svin Lieldienas. Tie ir saules svētki, kad ziemas aukstums atkāpjas un dod vietu siltumam un gaismai.                           Viena no raksturīgākajām Lieldienu tradīcijām mūsdienās ir olu krāsošana un vārīšana. Ola ir saules simbols, ko jau no seniem laikiem uzskatījuši par stiprinājumu un       maģisku līdzekli dzīvībai un auglībai. 

Ar olām Lieldienās saistītas daudz tradīciju un rotaļu. Meitas dod olas puišiem par šūpošanu, ar olām mainās, ar tām sitas. Tāpat kā olu krāsošana, arī šūpoļu kāršana un šūpošanās ir viena no galvenajām tradīcijām Lieldienās. Šūpošanās ir maģisks rituāls, kas simboliski atdarina saules šūpošanos un dancošanu Lieldienu rītā.                   Šūpošanās ar maģijas palīdzību it kā palīdz saulei iešūpoties, lai vieglāk būtu uzkāpt debesu kalnā līdz augšai.                                            

Lieldienu maltīte bija daudz trūcīgāka nekā Ziemassvētkos, jo uz pavasara pusi daļa ziemas krājuma jau bija beigušies. Ēdieni galvenokārt bija no labības produktiem un piena. Lieldienu īpašie ēdieni ir apaļi, saules simboliku attēlojoši, tādi ir vārītas olas, zirņi un ziedotais plācenis vai ziedainais rausis. Lieldienās ēdot zirņus, var iegūt bagātību, turību. 

Ar lielu gaidīšanas prieku pirmsskolas izglītības iestādes „Ābelītes”  bērni gatavojās Lieldienām. Visas nedēļas garumā sakot no 29.marta līdz 01.aprilim čaklās bērnu rociņas gatavo radošos darbiņus no dažādiem materiāliem – salvetēm, auduma, papīra, spalviņām, dabas materiāliem, izpūstām oliņām – zīmēja, veidoja, aplicēja!

Mūsu iestādes noslēdzošais Lieldienu pasākums notiks 06.aprīlī. Gatavojoties šiem svētkiem, katras grupiņas bērni ar skolotāju atbalstu gatavo nelielu priekšnesumu dziesmā vai rotaļā par pavasara atnākšanu. Laiks tiks pavadīts dažādās aktivitātēs: olu ripināšanā, āra radošās darbnīcās.

Par svētku noskaņojumu rūpējās gan skolotājas, gan bērni kopā plānojot Lieldienu centrus. Katrs var piedalīties un izmēģināt savus spēkus dažādās aktivitātēs.               

Lai jums viesiem laba veselība, možs gars šajā jaukajā pavasarī!

Fotoatskaitei varat sekot mūsu FB grupā.

No vizbulītēm, pūpoliem un zālēm,

No berzu pumpuriem šis laiks ir auksts,

Ko Lieldienas ir atnesušas plaukstās,

Mūs aicinot gan priecāties, gan mīlēt,

Un pašiem mīlestību paust!

Lai skaistiem mirkļiem piepildītas Lieldienu brīvdienas!

 

Informāciju sagatavoja vadītājas vietniece A. Verbicka.